Socionika jako klíčový systém pro vedení lidí
Máte firmu? Nebo vedete lidi ve firmě? Určitě mi dáte za pravdu, že práce s lidmi je ta nejtěžší a nejnáročnější. Především psychicky. Také bývá adekvátně zaplacena.
Jakým způsobem tedy vést lidi tak, aby to bylo příjemné oběma stranám, naučitelné pro všechny typy vedoucích a zároveň to padlo na úrodnou půdu?
Vše je to o systému. O duplikovatelnosti a pochopení druhé strany a o aplikování do praxe.
Osobně používám typologii zvanou socionika jako klíčový nástroj pro vedení lidí. Jak mi pomáhá a co všechno vysvětluje?
Socionika vychází z výzkumů o lidské psychice a chování známého psychologa Carla Gustava Junga, jenž si všiml 4 základních rozdílností:
1) Rozdíl mezi etickým typem a typem logickým
Etik se primárně rozhoduje na základě emocí a vztahu. To znamená, že pro něj bude stěžejní vztah se šéfem, atmosféra na poradách a obecně nálada a vztahy ve firmě (samozřejmě to neznamená, že nemůže mít rád peníze). Logik se primárně rozhoduje na základě faktů a principů. Musí mu práce a konkrétní pracovní postup dávat logický smysl. Od šéfa potřebuje odbornost, spravedlnost a ideálně vedení podle výsledků, ne podle sympatií. Na nespravedlnost a upřednostňování některých lidí může být doslova alergický. Taky vám může některý logik „překopat“ systém, protože podle něj není dostatečně efektivní či smysluplný.
2) Rozdíl mezi extrovertem a introvertem
Toto rozdělení si společnost často plete s výše zmiňovanou logikou a etikou. Extrovert je ten, který čerpá energii ze svého okolí. Což může být práce, lidé, sport či příroda. Introvert je ten, který čerpá energii ze sebe. To ale neznamená, že nemá rád lidi nebo se jich straní. Extrovert má tempo rychlejší, pomalejší porady ho nudí a má rád kanceláře typu „openspace“. Kdežto introverta hluk v těchto kancelářích vyvádí z míry a raději by byl v kanceláři sám nebo s 1-2 lidmi.
3) Rozdíl mezi senzorickým typem a typem intuitivním
Senzorický typ je rozený praktik. Je to realista, jenž žije teď a tady. Na vše se dívá z praktické stránky věci a to nehmatatelné a nereálné moc nemusí. Intuitivní typ je vizionář jak se patří. Dívá se do daleké budoucnosti a přináší neotřelé nápady či vize. Praktičnost někdy může jít úplně stranou.
Pokud vedu senzorický typ, pak se bavíme o aktuálních problémech a reálném řešení, jenž je ideálně ověřeno již v praxi. Pokud vedu intuitivní typ, bavíme se o vizích a kam to vše směřuje a zda-li to vůbec v praxi je reálné.
4) Rozdíl z životních rytmech – iracionální vs. racionální
Všimli jste si, že lidé mají různá pracovní tempa? Racionální typ je ten, který daleko lépe snáší pravidelnost, rutinu a také lépe dokončuje. Než začne něco nového, má rád starou kapitolu uzavřenou. Jeho tempo práce je spíše lineární. Kdežto iracionální typ je ten, jehož pracovní tempo může připomínat jízdu na horské dráze. Na začátku nadšení, velká investice energie a na konci už danou činnost nedokončí. A hned začíná činnost jinou. Na druhou stranu se velmi dobře přizpůsobuje, což je mezi obchodníky ceněná vlastnost. Pokud jim odpadne schůzka, nesloží se z toho, vezmou telefon a domluví si klidně 3 další.
Závěrem
Z těchto rozdílností se skládají jednotlivé typy, jenž mají své silné a slabé stránky, určité motivační faktory, určité životní tempo, přirozenou fascinaci a obranu. Na něco slyší a na něco jsou vyloženě hákliví.
To, co každý potřebuje, jaký skutečně je a jak s ním efektivně pracovat, je alfou omegou práce s lidmi.
Pokud chcete vědět více, navštivte www.socion.cz a nebo přijďte na ochutnávku semináře na téma vedení lidí.
Lucie Cieslarová, CEO a lektor, SOCION CZ
Čt, 31/10/2019 - 16:30
Komentáře